:: دوره 4، شماره 15 - ( فصل نامه ی علمی پژوهشی زبان و ادب فارسی «ادب و عرفان» 1392 ) ::
جلد 4 شماره 15 صفحات 27-52 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی و تحلیل تأویلات رشید الدین میبدی پیرامون آیات مربوط به "مرگ" در کشف الاسرار
مریم السادات اسعدی فیروزآبادی*
چکیده:   (1091 مشاهده)

در این پژوهش،دیدگاه‌های عرفانی و صوفیانه رشید الدین ابوالفضل میبدی درباره آیات مرتبط با «مرگ» در کتاب کشف الاسرار بررسی و تحلیل می‌شود.

مرگ،این پیشامد گریزناپذیر و پراهمیت، پدیده­ای است که به انحای گوناگون در قرآن کریم از آن سخن رفته است. میبدی، آنگونه که شیوه غالب او است، در نوبت سوم کتاب خویش، به تأویل آیات می‌پردازد. تأویلات او عمدتاً به دو شیوۀ تطبیقی و ذوقی صورت می‌گیرد که بخش عمده آن به شکل تطبیقی است و در آن مؤلف می‌کوشد به نحوی مطالب آیه را با اصول و عقاید عرفا و متصوفه مرتبط و منطبق ساخته، بر این اساس آن‌ها را تشریح کند. در برخی آیات نیز وجوه متعددی را در تأویل  یک آیه بیان می‌کند که برخی از آن‌ها ذوقی و برخی تطبیقی است. این نوشتار که موارد یاد شده را به صورت توصیفی – تحلیلی بررسی می‌کند، نشــــان می‌دهد که میبدی با تأویل آیات به طرح مباحثی چون موت ارادی عرفا، احوال متصوفه در هنگام نزع، دیدگاه اهل عرفان نسبت به پدیدۀ مرگ و نقش آن در وصال حق و ... پرداخته و با استناد به سخنان، اشعار و حکایات نقل شده از بزرگان دین و عرفان موضوع را تبیین نموده است.

واژه‌های کلیدی: کشف الاسرار، رشیدالدین میبدی، مرگ، تأویل، عرفان
متن کامل [PDF 149 kb]   (172 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۹ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۹ | انتشار: ۱۳۹۵/۴/۹


XML   English Abstract   Printدوره 4، شماره 15 - ( فصل نامه ی علمی پژوهشی زبان و ادب فارسی «ادب و عرفان» 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها