:: دوره 8، شماره 29 - ( فصل نامة علمی‌پژوهشی « عرفانیات در ادب فارسی» 1395 ) ::
جلد 8 شماره 29 صفحات 98-129 برگشت به فهرست نسخه ها
سلوک عشق در مکتب سعدی و روزبهان
فرح نیازکار*
استادیار گروه زبان و ادبیات فارسی،واحد مرودشت،دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت، ایران
چکیده:   (953 مشاهده)

چکیده:

 رساله عبهرالعاشقین روزبهان بقلی تحقیقی مستقل در ماهیّت عشق است و ساختار آن مبتنی بر تجربه‌‌های شخصی و سلوکی و یا به بیانی دقیق‌تر شهودی شیخ با استناد به آیات و روایات در قالب زبانی ادیبانه و فاخر است.  نگاه دقیق عقلانی و تحلیل‌های ظریف و نکته‌سنجی‌های دقیق روزبهان جلوه‌ای علمی نیز به این اثر داده است. از سویی دیگر سعدی، خداوندگار غزل فارسی است و خاستگاه غزلش، عشق است. او با رویکرد ویژه به مقولۀ زبان و پیوند هنرمندانۀ آن با ظرافت‌های اندیشگی به نبوغی شاعرانه دست یافته و لطیف‌ترین تموّجات عشق را در سخن فصیح خویش متجلی کرده  است.

در تحلیل محتوایی میان رساله عبهرالعاشقین روزبهان بقلی و غزل‌های سعدی، نکات مشترک فراوانی در محوری‌ترین اندیشه‌ها و تجربه‌های شخصی آن دو وجود دارد که این اشتراکات فکری و ذوقی با توجه به تقدّم زمانی روزبهان می‌تواند دلیلی بر این امر باشد که جانمایه برخی از غزل‌های سعدی تاثیرپذیر از اندیشه‌ها و باورهای شیخ روزبهان در رساله عبهرالعاشقین بوده است. در این مقاله کوشیده شده تا این مبانی مشترک مورد بررسی قرار گیرد.

واژه‌های کلیدی: کلید واژه: سعدی، روزبهان بقلی، عشق، غزلیات سعدی، عبهرالعاشقین.
متن کامل [PDF 270 kb]   (323 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۸


XML   English Abstract   Printدوره 8، شماره 29 - ( فصل نامة علمی‌پژوهشی « عرفانیات در ادب فارسی» 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها